Bydgoskie wagony i lokomotywy
Dodane przez admin dnia Kwietnia 15 2011 23:08:15

Bydgoskie wagony i lokomotywy.


Wagony i lokomotywy produkowano w Bydgoszczy w Fabryce Maszyn i Kotłów Parowych Leopolda Zobla (Maschinen und Dampfkesselfabrik von L. Zobel, Bromberg) założonej w 1879 roku, która mieściła się przy dzisiejszej ul. Marcinkowskiego gdzie do niedawna funkcjonowała BFN (Bydgoska Fabryka Narzędzi).

W 1905 roku rozpoczęto produkcję wagonów i lokomotyw do trakcji wąskotorowej. Wagony towarowe trafiały m.in. na szlaki Bydgoskiej Kolei Powiatowej i Wyrzyskiej Kolei Powiatowej. Zakład specjalizował się w produkcji parowozów na różny rozostaw szyn. Bydgoskie parowozy pracowały w takich krajach jak: Hiszpania, Austria, Niemcy, Francja, Belgia, Rosja, Szwecja. W sumie wyprodukowano ok. 100 parowozów.

Do dnia dzisiejszego zachowały się dwa bydgoskie parowozy. Jeden znajduje się w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Sochaczewie, wyprodukowany był w 1907 roku, na rozstaw szyn 900 mm. Drugi parowóz "pracuje" do dziś w Szwecji, gdzie ciągnie pociągi muzealne. Wyprodukowany w 1910 roku dla kolei leśnej Böda w Szwecji na rozstaw szyn 891 mm. MORMOR, bo taką otrzymał nazwę pracował do 1959 roku, po odejściu na "emeryturę" miał być złomowany. Na szczęście został uznany jako pomnik techniki i w 1972 roku przekazany do muzeum, a od 1990 roku po remoncie wrócił na szlaki kolejowe ciągnąc wagony z turystami.

Kilka zdjęć parowozu MORMOR



Bydgoski parowóz z fabryki L.Zobla (Zdjęcie ze strony http://www.bosj.se)



Autor: Jarosław Butkiewicz